Powrót do: Podłogi

Czy bambus jest ekologiczny?


Istnieje przekonanie, że panele podłogowe są produktem niezwykle ekologicznym. Zyskuje się w ten sposób klientów, dla których los środowiska naturalnego nie jest obojętny, którzy przy wyborze jakiegokolwiek produktu zwracają uwagę na jego szkodliwość względem natury. Tak więc czy panele podłogowe faktycznie są produktem ekologicznym. Otóż i tak i nie. Bambus jest materiałem niezwykle szybko odnawialnym. Jego cięcie sprawia, że wręcz rozkrzewia się i rośnie go jeszcze więcej i szybciej.

podlogibambusoweProdukty ekologiczne w naszym domu

Pod tym więc względem panele podłogowe można zaliczyć do produktów ekologicznych. Trzeba jednak wiedzieć, że przez to, iż bambus jest tak popularny istnieje coraz to większe na niego zapotrzebowanie w wielu dziedzinach i sferach.

Z bambusa produkowane są nie tylko panele podłogowe, ale także wiele innych rzeczy. Ponieważ potrzeba coraz więcej miejsca na jego uprawę, wycina się dojrzałe lasy. Niektóre rejony Chin pozbawione są innych gatunków drzew, występuje wyłącznie bambus.

Ekologiczny bambus z Chin

Skutkiem tego jest zagrożenie wyginięciem niektórych gatunków zwierząt i roślin, które tracą swoje naturalne środowisko życia. Zapotrzebowanie na panele podłogowe i inne produkty sprawiło, że do uprawy bambusa zaczęto używać sztucznych i szkodliwych nawozów i pestycydów.

Choć wcześniej nie były one stosowane, to obecnie potrzebne są coraz większe ilości surowca, co wymusza tego typu działania. Łamane są przy tym przez plantatorów wszelkie normy i przepisy.

Panele podłogowe z bambusa

Również kiedy powstają panele podłogowe niszczone jest środowisko naturalne. Skutkiem stosowania mieszanek klejów jest emisja formaldehydu do otoczenia, co sprawia, że panele podłogowe są produktem mniej ekologicznym w porównaniu do innych typów podłóg. Można więc zauważyć, że mimo zapewnień i argumentów dystrybutorów wyroby z bambusa nie są tak cudownie naturalne i ekologiczne.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.