Powrót do: Domy drewniane

Projekty domów drewnianych


Z przeprowadzonego badania mającego na celu przedstawić zależność konstrukcji drewnianych domów do zaoszczędzonych przez nich energii wynika kilka wniosków. A mianowicie, ściany z drewna litego posiadają większy bufor ciepła, niż ściana ceglana czy betonowa. Wynika to z badań nad wskaźnikiem bezwładności cieplnej, który mówi, że im wyższa jest wartość tego wskaźnika, tym dom zachowuje stałą temperaturę, gdyż kumuluje ciepło w dzień, a oddaje w nocy.

domzdrewnaBezwładność cieplna co to jest?

Domy które cechują się nie wysokim wskaźnikiem bezwładności cieplnej, to szybko się nagrzewają od słońca i równie szybko się wychładzają. Reasumując ten wątek, dochodzimy do konkluzji, że domy drewniane z litych bali mogą być nazywane jako domy energooszczędne, cechujące się niskim zużyciem energii.

W tym miejscu można też opisać sposoby łączenia bali, które mogą w widoczny sposób odznaczyć się na szczelności całej konstrukcji. Pierwszym sposobem jest łączenie ze sobą bali okrąglaków. W tym przypadku gdy średnica bala wynosi ok. 25 cm, to w miejscu ich łączeń powierzchnia zmniejsza się nawet o połowę, co niekorzystnie odbija się na opisywanym wcześniej buforze ciepła.

Łączenie bali przy budowie domu

Taki rodzaj bala również powoduje problemy przy wykańczaniu oraz sprzyja osiadaniu na nich brudu. Kolejnym sposobem łączenia bali jest sposób łączenia nakładowego bali prostokątnych - można to zobaczyć na tych projektach domów drewnianych. Podobnie jak w opisanym wcześniej przykładzie nie jest to najlepszy sposób, gdyż jest niestabilny i powoduje straty energii cieplnej z budynku. Ostatnim sposobem są bale prostokątne, które odznaczają się największą kumulacją ciepła i są sposobem godnym polecenia. 

Domy drewniane również wymagają specjalnego ocieplenia. Warto zgłosić się z tą sprawą do profesjonalnej firmy ocieplającej Wentar z Wrocławia, która zapewni nam idealnie ocieplanie poddasza pianką. - www.wentar.pl/ocieplanie-poddasza-pianka-wroclaw/
KOMENTARZE:

Brak komentarzy

Design downloaded from Zeroweb.org: Free website templates, layouts, and tools.